Jeskyňky 2

Pátek 28. - neděle 30.11.2003

Pátek 28.11.2003

Večer na základně
(Zleva) Kvítko, Michal, Marťan, Hanka a Markýza v útulné jídelně jeskyňářské základny "Slepičárna".
Loni jsem taky seděl takhle k večeru u počítače a dával dohromady zážitky z velmi povedené akce Návštěva Dámské jeskyně. Akce se sice tehdy konala asi o měsíc dřív, ale měla s tou letošní mnoho společného. Hlavně nebyla vůbec nouze o zážitky, viď Markýzo :-) No prostě jak říkal Beny: "Hlavně zážitky!" A taky se hodně přičinil k tomu, abychom zažili opravdu spoustu nezapomenutelného, co ani nelze zachytit foťákem (viď Houbáku), ale co zůstane trvale někde uvnitř naší dobrodružstvíchtivé dušičky.

Sešli jsme se v pátek cca v 16:30 u výstaviště a jeli opět Marťanovo autem směr Morava. Akce se zúčastnily stálice jako Kvítko, Michal a Marťan, pak přibyl Houbák (s foťákem na krku a s kytarou na rameni) a Markýza (nabrali jsme ji až cestou v Blansku) - aspoň jedna zástupkyně té hezčí poloviny lidstva - která zaslouží uznání za to, jak se vyrovnala s těžkostmi a nástrahami jeskyně a připravila nám zajímavou přednášku o fungování soudů v ČR ... No do Ostrova u Macochy jsme dorazili asi po 5 a půl hodinách náročné cesty (slejvák a zácpa v Plzni a Praze) a našli Benyho v oblíbené hospůdce U Němců. Říkal něco jako, že dopije a jde (ale ten večer jsme ho už neviděli). Přesunuli jsme se do Slepičárny, kde už byla Hanka s Hančou (jejich tříletá dobře ukecaná dceruška).

Při večeři jsme se s Hankou nabudili na zítřejší dobrodružství. Vzpomínala na doby, kdy ještě byla aktivní jeskyňářkou. Hlavně jsme se těšili na návštěvu Amatérské jeskyně. Jde o nejdelší jeskyni v ČR, protože v jejích chodbách můžete našlapat, naplazit a naplavat asi 23 km. Vyslechli jsme, jak byla objevena, jak tam došlo k několika životním tragédiím (Beny nám pak v jeskyni ukázal místo, kde při povodni v roce 1970 skončili svůj život dva mladí jeskyňáři - Milan Šlechta a Marko Zahradníček), jak se tam nechali provádět za totáče papaláši po tzv. ministerském okruhu, jak jsou tam chodby rozlehlé a dlouhé, že stojí za to vidět Bludiště ...

Sobota 29.11.2003

Ráno jsme vstali samozřejmě pozdě. Kvítko nás musel tahat ze spacáčků. Noc nestála za moc, protože jsme nespali na základně sami a kolegové vracející se z hospody nebyli k utišení. Vybaveni helmami, nifkami, modráky a gumovkami jsme se nacpali v šesti do Benyho Favorita a s povolením k parkování v rezervaci vyrazili do Pustého žlebu ke vchodu do Amatérky. Moc času jsme neměli, ve dvě jsme museli vrátit klíče od jeskyně a čtyři hoďky byly na dokonalé poznání Amatérky málo. Přesto jsme toho viděli dost.

Asi přes troje dveře jsme se dostali vyraženou štolou do rozlehlé chodby, tzv. Západní macošské větve. Chvíli jsme šli po chodníčku "pro ministry" a pak už byla jen asi 4 km dlouhá chodba plná kamenů, krápníků a písku, tzv. Macošský koridor. Vlevo krápníky, vpravo krápníky - Houbák nestačil fotit. Šlo o původní koryto Punkvy, která, jak jsme se dozvěděli, vzniká soutokem Bílé vody a Sloupského potoka. Když se podíváte na mapu jeskyně, uvidíte jasně, že Amatérka končí ve známé propasti Macocha a dělí se na dvě významné větve - Sloupskou a Macošskou. Je vůbec zajímavé při pohledu na mapu jeskyně zjišťovat, kudy teče podzemím voda. Odněkud přitéká z povrchu (např. ponor Bílé vody u Staré Rasovny), chvíli můžete šlapat jejím tokem jeskynní chodbou, za chvíli ale zmizí a objevuje se zase na jiném místě jeskyně. V současnosti není úplně zmapován celý tok Punkvy a Bílé vody a jeskyňáři tak mají stále co objevovat.

Lezecké chvilky
Marťan se škrábe nahoru téměř kolmou stěnkou, vespod Kvítko s Michalem.
Po cca hodince ťapání hlavní chodbou, místy potokem, jsme přišli k takové nenápadné díře v zemi - začala cesta Bludištěm M. Šlechty. Čekalo nás několik plazivek, stěnka (chvilka horolezectví) a sestup do cca 4 metry hluboké úzké propasti, kde byla na dně voda. Muselo se tam lézt na rozpor, což byl pro většinu z nás pěknej adrenalin - ale nakonec jsme to všichni zvládli, i když Beny vyprávěl něco o pádech do vody. Také jsme se dozvěděli o podobné atrakci nazývané "Sklenička", kde člověk zahučí do vody, ale nahoru se škrábá dost těžce, protože na stěnách se není čeho chytit.

Vylezli jsme z Bludiště a totálně dezorientovaní vyrazili směrem k Povodňovému sifonu, který odděluje Novou a Starou Amatérskou jeskyni. Cestou nás čekala zaplavená chodba, k jejímuž překonání sloužil malý vor z plastových trubek. Byl pouze jednomístný a člověk na něm klečel, snažil se udržet rovnováhu a za lanko se přitahoval k protějšímu břehu. Cestou po vodě jste míjeli obrovský krápník visící ze stropu a na břehu už čekal Beny a se šibalským úsměvem a drsnými poznámkami doufal, že se už konečně někdo vykoupe. Nikdo. Pokračovali jsme nádhernou chodbou, na jejímž dně byl písek jak na pláži u moře a stěny měly barvu čerstvě natřeného dřeva. No nádhera!

Dostali jsme se téměř na konec Chodby samoty, jejíž strop se pomalu ale jistě snižoval. Proplazili jsme se ještě k Povodňovému sifonu (ty kameny cítím na těle ještě teď) a pak už jsme se začali rychlou chůzí vracet k východu. Cestou jsme navštívili Katedrálu, kde tábořili ti dva jeskyňáři, co tu pak při povodni v roce 1970 zahynuli. Nejlepší ale byla jízda po vodě zpět. Markýza nezvládla výstup z voru a po zádech sebou plácla do vody. Naštěstí byla na mělčině, takže akorát vylila vodu z gumovek a pospíchali jsme ven z jeskyně (horká sprcha byla její záchranou). Hlavně zážitky :-)


Výzdoba Amatérské jeskyně
Krápníkové "záclony" na převisu.
Překrásné malé krápníčky s žebrováním (které způsobuje chemizace polí). Na stropě okolo místní specialita - nepravidelné žilkování. Velký stalagmit a stalaktit uprostřed rozlehlé sluje. K jejich spojení zdánlivě mnoho nechybí, ale ... V okolí množství další krápníkové výzdoby.
Bludiště Milana Šlechty: nic pro klaustrofobiky ...
Z Markýzy mizící v klikaté plazivce jsou vidět už jenom nohy ...
... a ty, co se bojí výšek!
Houbák vylézá z plazivky do rozlehlého dómu. Ústí je však skoro 2 m nad zemí!
Kurs podzemní vorařiny:
váš předchůdce právě mizí v temnotě ...
Marťan nehlučně mizí na voru v temnotě. Podzemní jezero ani nezašplouchne.
... vy si po delší době přitáhnete vor zpět ...
Prázdný vor přitahujeme zpět pro dalšího pasažéra.
... opatrně (rovnováha!) na něj nakleknete ...
Kvítko pomalu ukleká na vor a chystá se k plavbě.
... a můžete vyrazit!
Kvítko se po Marťanově vzoru rychle vzdaluje na voru od břehu ... kdo půjde další?
Diskuse 100 m pod zemí ...
Beny (vlevo) cosi vypravuje, Marťan (uprostřed) a Kvítko (napravo) bedlivě naslouchají.
... a foto na povrchu
Závěrečné foto před vchodem do Amatérské jeskyně: (zleva) Markýza, Marťan, Houbák, Michal a Kvítko. "Zase někdy na Amošce"!


Dorazili jsme na základnu, najedli se, trochu pospali a přemýšleli co dál. Vzhledem k tomu, že venku už byla tma, zbývalo jediné - vyrazit do jeskyně. Beny už s náma nešel, protože se věnoval své rodině, a tak nám dal klíče od Spirálky, kterou jsme někteří znali z loňské akce. Markýza zvolila teplo a jistotu Slepičárny. Přidali se k nám ještě dva kluci, co byli v té době taky na základně a nestihli se podívat do Amatérky.

Auta jsme zaparkovali na stejném místě co loni a vyzbrojení a vystrojení vyrazili k jeskyni. Koukli jsme ještě na ponor Bílé vody u Staré Rasovny a šli ke vchodu jeskyně. No jo, ale kde to je? Minule bylo světlo. Teď je tma. To bylo tady kousek od cesty. Není to víc vlevo? A to se mi ještě před chvílí ptal Michal, jestli tam trefíme. "No jasně!" Po chvilce se na nás usmálo štěstí.

Odemkli jsme poklop a začali slézat po žebřících na dno propasti jeskyně. No, slézat 70 m pod zem po žebříku, který je volně ve vzduchu, to za to opravdu stojí. Hlavně si nechat síly na zpáteční cestu nahoru. Chodby a nástrahy jeskyně jsme si s Kvítkem docela dobře pamatovali, a tak jsme mohli ostatním poradit, kterou plazivku si nemají nechat ujít. Zejména Pamětní dómek měl opět úspěch. Traverz cca 2 metry nad zemí v Tunelové chodbě kolem obrovského krápníku stál také za to. Balvanitou chodbou jsme se dostali k přepadu. V Říční chodbě nás zastavila voda. Cestou zpátky jsme se na chvíli zastavili a nechali na sebe působit tmu. Byl to zvláštní pocit. Nikomu se nechtělo promluvit ani rozsvítit. Prolezli jsme ještě vyšší patra jeskyně s výhledem do propasti a začali pomalu vylézat ven. Venku nás ale nečekal sníh. Na některé při cestě vzhůru padalo aspoň listí - je podzim, viď Houbáku. Ten den byl tak náročný, že většina z nás ulehla brzy do spacáčků. Jen Markýza naslouchala líbezným tónům Houbákova hlasu a kytary.


Pamětní dómek: podruhé a určitě ne naposledy!
Jeden z jeskyňářských kamarádů se začíná soukat ven z dómku: není to věru legrace ...
... o čemž se notnou chvilku přesvědčoval i Houbák: ale na snímku už má vyhráno, je po ramena venku!
Řádíme na Traverzu
(Zleva) Marťan, Kvítko a druhý z jeskyňářských kamarádů na stupních okolo Traverzu. To je atrakce!
Výzdoba Spirálky
Nepopsatelná krápníková nádhera se zlatavým nádechem: hergot, na fotce to je o hodně lepší ... Falický obrkrápník vprostřed Traverzu. V lesku blesku překrásný ...
Zespoda focený závoj s ulomeným stalaktitem: ten už prý nedoroste.
Bez jištění?
Ústup ze Spirálky: snad 80 m kolmých žebříků vzhůru. Což takhle se jistit? Zbytečný!


Neděle 30.11.2003

Neděle byla pracovní a čekala nás Zelená tma. Šlo o průzkum závrtu kousek od Ostrova. Byli jsme dokonale vybaveni - kyblíky, krumpáčem, lopatou ... Vytěžili jsme nějaké to bláto a kameny, ale bohužel jsme žádný historický objev neudělali, ale Kvítko byl tak blízko! Probírali jsme s Benym situaci v jeskyňářském světě, jeho práci (hloubení a čištění studní, výškové práce), vzpomínali jsme na skauting v Plzni, když byl ještě Beny v našem středisku ... Na závěr naší permonické zábavy nám Beny ukázal odstřelování kamenů v závrtu. No podívejte se na detailní fotky!


Na šichtu se fárá vyčištěným hrdlem závrtu ...
Pohled do rozbrázděného asi 8 m hlubokého hrdla závrtu. Žebřík je tu celkem nově, dřív se lezlo po stěnách.
... kudy v protisměru putuje kladkokyblíkovým systémem hrubší rubanina.
Hromada většího kamení vedle ústí závrtu. Tím jemnějším a hlínou se podkládá hrůzostrašně umístěný balvan dole v díle. Jeho pád by znamenal pro jeskyňáře téměř jistou smrt.
Kde už síla nepomůže ...
... nastupují "mikrotrhací práce":
navrtat ...
Beny vrtá díry pro uložení trhacích patron. Ve vápenci to jde skoro jako po másle. Nebo že by to bylo Benym?
... odstřelit.
Připraveno k odstřelu: za patronami je do navrtané díry vsunut kovový trn, Beny si zakryje nohy lopatou a pak - praštit palicí do trnu a držet si klobouky (spíš helmy)!
A tak pořád dokola
Kamene sice ubylo, ale jede se dál. Beny vrtá další díru ...
Padla!
Po pořádné práci padla a leze se ústím závrtu nahoru. Žebřík mizí nahoře v denním světle ... zase někdy na Zelené tmě?


Byla asi jedna hodina, když jsme se vrátili na základnu. Byli jsme unavení, ale spokojení. Byli jsme plni zážitků z jeskyní. Cesta do Plzně proběhla nečekaně hladce. Cestou jsme vyhodili Markýzu v Brně na nádraží a za tři hodinky jsme byli doma.

A co nás čeká příště? Možná vodní jeskyně C13, možná Piková dáma. Těšíte se? Já moc!

Marťan