Od severu k jihu

Středa 7. večer - neděle 11.5.2003

Dne 7.5.2003 měla odstartovat zatím nejdelší akce v historii SDA.

Středa 7.5.2003

Sraz byl na hlavním nádraží, kde jinde, než v Plzni, v 16:15. Já osobně jsem tam již netrpělivě přešlapoval ve 4 hodiny a pořád nikde nikdo. Asi za pět čtvrt se náhle objevily 2 postavičky na kolech. Z dálky jsem se snažil zaostřit, kdo to přesně je a jestli jsou "od nás". Chvíli jsem váhal, ale pak už jsem jasně poznával Pavlu a Michala. Zajel jsem s kolem za nimi do budovy, která není zrovna v tom nejlepším stavu, a sešli jsme se u přepážky, kde se přepravují kola. Po konverzaci s nádražákem jsem se dozvěděli, že bude nejlepší a hlavně nejlevnější, když si to naložíme do vlaku sami. Vzápětí dorazil Kvítko, Tom, Petra a pak Marťan se slovy, že Burizon nestíhá a dorazí o něco později. Po úspěšné koupi lístků dorazil i Burizon a hodný nádražák nás vyvezl na peron výtahem, takže jsme nemuseli kola tahat po schodech. Jakmile jsme odstrojili naše kola a naložili je do vlaku, zabrali jsme jedno kupíčko na začátku vlaku se slovy, že začátek vlaku nikdy neodpojujou :-).

Cesta ubíhala vcelku rychle, 4 hodiny je sice dost, ale všichni přímo sršeli dobrou náladou a optimismem a nedočkavostí, až sednem na kola. Cestou jsem zjistil, čím bych se asi neměl moc chlubit, že jsem doma nechal jak mikinu tak i kalhoty. Takže jsem měl pouze kraťasy a trička. Ze začátku jsem tomu moc nevěřil, ale po vybalení jsem zjistil, že to tak opravdu je. Ještě teď se stydím. Naštěstí Marťan a Pavla mi zachránili život a půjčili mi, co jsem potřeboval (děkuju!). Zvolna jsme opustili západní Čechy a dostali jsme se do severních, čili do Mostecka. Páni! Měli byste vidět tu krajinu. Nechci psát, že to byla hrůza, mělo to své osobité kouzlo. Nikde žádné stromy, nikde žádné louky, všude jen lomy a elektrárny.

V Ústí n. Labem nás přepojili na elektriku a my už vesele pokračovali do Děčína.

Okolo 9 hodiny jsme již vystupovali z vlaku a připravovali se vyrazit. Ještě vynulování tachometrů a jedem!

Po snesení a vynesení schodů se před námi objevil Děčín. Konečně! Naše velká akce právě začíná. Jakmile nám Kvíťan ukázal, jak mu krásně vrčí jeho dynamo na kole, mohli jsme vyrazit směr nejbližší hospoda pro vodu. No byl to spíš bar, než hospoda. Po nabrání jsme ale také nezapomněli, jako správní Češi, zjistit, jak dopadl hokej. Nádhera, vyhráli jsme 3:0! To už ale byla skoro tma, takže hurá do lesů za Děčín najít nějaký ten plac na přespání.

Asi po 7 km jsme se zastavili na rozcestí. Silnice pokračovala dál rovně a jedna cesta vedla vpravo dolů a jedna vlevo nahoru. Kvítko se vydal dolů, já, Marťan a Burizon nahoru.

Přijeli jsme k nějakému baráku, který vypadal docela opuštěný. Ale vzápětí nám změnila náš názor jasně blikající modrá obrazovka z jednoho okna. Burizon se vydal dál za barák do lesů. Asi za 5 min. se vrátil se slovy: "No, není to žádná hitparáda, ale jde to." Tak jsme vyrazili zpět k ostatním. Kvítko dorazil taky za chvilku a po dohodě jsme vyrazili na to "Hitparádové místečko". Přejeli jsme malou lávku a před námi se objevil takový malý palouček plný malých kopřiv :-). Kvítko se už začal vybalovat a my jsme se šli ještě mrknout dál, jestli tam není něco lepšího. A taky bylo. Pod korunou velkého stromu byl plácek tak akorát pro nás. Kvítko sice něco remcal, že už je vybalenej a že se tohle nedělá, ale nakonec byl myslím spokojen. Teď už jen připravit pelechy, přikrýt kola, malou véču a hurá do hajan. Ten den jsme spali pod širákem.

Čtvrtek 8.5.2003

Snídaně
(Zleva) Pavla, Michal a Tom vesele snídají ještě ve spacácích. Vše v hustém listnatém lese.
Probudili jsme se do docela studeného rána. Po snídani jsme se sbalili a vyrazili zpět na silnici. Bohužel defekty na sebe nedaly dlouho čekat. Hned na silnici Kvítkovi rupnul jeden drát na zadním kole a mně se ulomil ventilek na předním kole. Naštěstí Kvítko měl náhradní ventilek, takže po nafouknutí jsme vyrazili, Kvíťan o jeden drát lehčí, směr Benešov n. Ploučnicí.

Po občerstvení a shlédnutí zámku byl znám náš další cíl: znělcové lomy. Bylo opravdu horko a sluníčko do nás pálilo, jak mohlo. Projeli jsme Heřmanovem a čekal nás ohromně dlouhý krpál do Blankartic, u kterých na kopci byly ty lomy.

Ten kopec nám dal opravdu zabrat. Někteří už v závěru nevydrželi a sesedli. Cestou se nám ještě přes silnici přeplazila malá zmije. Když jsme už konečně byli nahoře, přál bych vám nás vidět. Z jednoho lil pot víc než z druhého. Ale ten krásný výhled za tu námahu stál. Odbočili jsme do lesa na ty lomečky. Je to neuvěřitelné, ale u jednoho z nich v nějaké díře byl ještě sníh. Utábořili jsme se u jednoho, který měl prý být nejlepší. Bohužel na hladině bylo spoustu nečistot. Nakonec se odvážili vykoupat pouze Burizon, Pavla a Tom. Ostatní si užívali polední siestu pozorováním velké ropuchy, kterou jsme vyrušili z jejího spánku. Asi po hodince jsme plni nových sil vyrazili zpět na silničku, která nás dovedla až do Verneřic.


Zámek v Benešově
Pohled na jednu z věží benešovského zámku. Světle omítnutá stavba s hrázděním.
Výhled nad Blankarticemi
Pohled ze sedla nad Blankarticemi zpět k severu. V popředí louky, na obzoru hraniční hory s Německem.
Ropucha!
Pavla brouzdající se ve vodě znělcového lomečku drží v dlaních krásnou ropuchu. Ostatní nadšeně přihlížejí ze břehu.


Tam jsme opět nabrali vodu a dali jsme si pravou, nefalšovanou italskou zmrzlinu české výroby :-). Pak jsme si udělali malou zajížďku na Bobří soutěsku, která ale stála za to! Nádhernou soutěsku plnou vodopádů kazila jen trochu pěnivá voda, která tekla z Verneřic.

Po návratu zpět jsme vyrazili směr Zubrnice, kde je žel. muzeum. Bohužel první cedule, na které bylo stoupání 12%, nevěstila nic dobrého. A opravdu ten "kopeček" nebyl nejmenší. Klidně se vám přiznám k tomu, že poprvé jsem musel tlačit.

Dál jsme pokračovali přes Náčkovice a Dolní Šebířov do Zubrnice. Tam jsme se občerstvili v hospůdce a jeli se mrknout na to slavné žel. muzeum, kde se natáčely filmy Páni kluci a Rebelové. Pán, co tam dělal "průvodce", byl velice vstřícný a podal nám spoustu informací. Snad každý z nás se projel na "ruční" drezíně, kterou jste rozpohybovali tak, že jste tahali k sobě a od sebe. Pár lidiček se ještě projelo na drezíně, na které jezdili Rebelové, a pak jsme pokračovali dál najít nějaký nocleh a nabrat vodu. Projeli jsme Týništěm a Doubravicí a sjeli jsme dolů k potoku, u kterého byl malý palouček a na jeho konci byl les. Protože už bylo asi 8 hodin a nebe za námi nevypadalo zrovna nejlíp, vydali jsme se k lesu. Na jeho úpatí byl posed a pár popadaných stromů. O kousek dál jsme našli docela dobré místečko na přenocování. Postavili jsme stany (já a Marťan plachtu) a rychle udělat véču, než se to hřmění v dáli dostane k nám. Po výborném jídle jsme zalezli do spacáků a čekali, co nastane! Naštěstí nás ta bouřka jen lízla. Ty hromy ale stály to! Byly to rány jako z kanónu!


Italská zmrzlina z VerneřicSiesta v Bobří soutěsce
Dokumentace originální reklamy: velký umělohmotný poutač ve tvaru zmrzliny s nápisem "Zde: italská zmrzlina vlastní výroby". Kvítko (vlevo), Michal a kdosi ještě odpočívají na travnatém paloučku pod mohutnou čedičovou skálou.
Ještě jednou Bobří soutěska
Pohled na menší vodopád, kterým se Bobří potok řítí do soutěsky.
12% krpálem vždy s úsměvem
Pavla zdolává (pěšmo) poslední metry vražedného stoupání z Verneřic. Ve tváři radostný úsměv.
Hora Sedlo
Foto jižního obzoru, na kterém vystupuje osamělá hora Sedlo - jedna z nejvyšších v této oblasti.
Železniční muzeum v Zubrnicích
Mohutná venkovní expozice zubrnického železničního muzea. Na kolejích vystavené nejroztodivnější vagony, lokomotivy a další drážní stroje.
Finská rukonožní drezína
Petra jede na finské rukonožní drezíně. Právě byla roztlačena Skrblíkem.
Motorová drezína z Rebelů
Marťan (vlevo), Petra a Kvítko se vydávají na 3 km dlouhou cestu motorovou drezínou známou z filmu "Rebelové".


Pátek 9.5.2003

Varhošťská rozhledna
Detail speciální rozhledny na Varhošti. Tvoří jí v podstatě tři prstence upevněné na mohutné ocelové tyči zaražené do betonové podstavy. Vše je propojeno točitým schodištěm.
Ráno jsme vstali a začali se balit. Bohužel při ohledání mého kola jsem zjistil, že mám ruplé 3 dráty na zadním kole u kolečka. To mi úplně zkazilo náladu a kolo jsem musel "odvést" až na silnici. Nasedl jsem a jen doufal, že kolo vydrží alespoň do Litoměřic, kde určitě budou mít cykloservis. Bohužel cestou mi prasknul ještě jeden drát, takže bez 4 drátů jsem pokračoval dál až na rozhlednu Varhošť, odkud by byla za hezčího počasí, už od rána bylo zataženo a chladno, vidět i Milešovka. Bohužel bylo vidět akorát Ústí a kopec Radobýl. A právě Radobýl byl náš další cíl. Minuli jsme hrad Kamýk a Radobýl byl na dohled.

Kola jsme museli nechat přímo pod vrcholem a nahoru jsme museli pěšmo. Na samém vrcholu je velký železný kříž, ale hlavně nádherný výhled do kraje! Hned pod námi velká chemička v Lovosicích a na levé straně Litoměřice.

A přímo před námi se rozkládá rovinatá krajina. Počasí se také umoudřilo a sluníčko začínalo příjemně pálit. Jelikož ale času nebylo zrovna nazbyt, vždyť musíme opravit to mé proklaté kolo, sjeli jsme dolů do Litoměřic. Tam jsme vykoupili pekařství, hlavně ty tvarohové šátečky byly vynikající :-). A pak přes náměstí do obchoďáku pro jídlo. Pak už jen do parku udělat si piknik a orazit si. Po jídle jsem s Kvítkem vyrazil opravovat kolo. Koupili jsme 4 dráty a na náměstí jsme je vyměnili. Když jsme dorazili zpět do parku, většina se už nudila k smrti. Tak jsme nasedli a vydali se přes most, z kterého byl vidět soutok Ohře a Labe, do Terezína.

Ke tvrzi jsme dorazili v 18:03, bohužel zavírali v 18:00. Tak jsme si alespoň prohlídli pomníky lidí a jeli dál. Náš dnešní cíl byl hrad Házmburk. Jelo se nám teď opravdu skvěle. Snad úplná rovinka. Rychlost stále 30km/hod. Projeli jsme Doksany, nabrali vodu a před námi se tyčily 2 hradní věže. Z vesničky Slatiny nás už čekal, ze začátku pozvolný, později strmý, výstup na hrad. Rozhodli jsme se, že zde přespíme. Všichni tlačili kromě dvou. Jediní Marťan a Burizon měli tolik energie a vyjeli až na hrad na kole. Nahoře nás čekalo menší překvapení. Místo pro stany tam bylo dost, ale kde na hradě napnete plachtu mezi 2 stromy? A to nemluvě o tom, že se na nás valily hned 3 bouřky ze 3 svět. stran. No prostě krásné vyhlídky. Nakonec jsme napli plachtu od hradeb na zem a zatěžkali jsme ji kameny. Z jedné strany jsme byli krytí domečkem, ve kterém se normálně prodává vstupné. Za chvilku nás ještě vyrušila nějaká milenecká dvojice, která si udělala výlet na hrad. Jakmile zmizeli, začalo to! Jen tak tak jsme stihli s Marťanem udělat večeři. Sníst jsme jí museli až pod našim příbytkem. Ostatní spali na druhé straně hradu, takže jsme o sobě ani nevěděli. Ta bouřka byla opravdu velká! Foukalo to opravdu hodně. Chvílemi jsme měli strach, že nám plachta uletí a my budem bez přístřešku.


Imaginární Milešovka z Varhoště
Výhled z Varhoště do mlhy nad labským údolím. Tímto směrem je obvykle jako na dlani Milešovka, nejvyšší vrchol Českého středohoří.
Výhled z Radobýlu
Jarní středohoří z Radobýlu. Pohled směrem k západu: pod kopcem velké vodní nádrže snad z lovosických chemiček, na obzoru další špičaté kopce Českého středohoří.
Radobýl - Máchova vyhlídka
Pohled na východ z Radobýlu. Vlevo od Labe můžeme, stejně jako před lety Mácha, pozorovat Litoměřice a Terezín. My se však díváme směrem naší budoucí cesty: k hradu Házmburku a dál ...
Terezín
Památník obětem koncentračního tábora v Terezíně: stovkám pomníků na širém prostranství vévodí obrovská židovská hvězda.
Říp a D8
Dálnice D8 a v pozadí slovutná hora Říp. V okolí země mlékem a strdím oplývající?
Házmburk. Vzhůru!
Hrubá kamenitá cesta stoupající diretissimo na hrad Házmburk. Jeho dvě věže se nad námi tyčí v neuvěřitelné výši.


Sobota 10.5.2003

Naštěstí rána jsme se přece jen dočkali. A to ráno bylo opravdu fantastické! Pod námi se prostírala krajina zahalená v mrakách. Opravdu nádherný pohled, když mračna jsou pod vámi. Po malé snídani jsme pokračovali dál, tentokrát nás čekalo zhruba 80km.


Ranní vyhlídka z Házmburku
Téměř letecký pohled z hradu k západu. Nad krajinou se válí poslední zbytky mraků rozpouštěných ostrým ranním sluncem, na obzoru opět kopce západního středohoří a neidentifikovaný zdroj bílé páry. Že by Počerady?
Poněkud exponovaný nocleh! Přežili jsme ...
Naše tábořiště. Asi tak 10 metrů široký pruh země na obě strany spadá prudkými skalními srázy k vesnici.
Házmburk: černá a bílá věž
Východní, kulatá a nižší černá věž. Pod ní se krčí domeček pro správu hradu, na obzoru nekonečné pláně Poohří a Polabí. Druhá, majestátní bílá věž hradu Házmburk. Pohled proti nebi. Věž zdobí mohutné cimbuří.
Lezec
Petra neodolává a vsází se, že obleze celou černou věž dokola. Vyfocena v akční lezecké pozici. Nutno dodat, že sázku prohrála - spáry asi 2metrového úseku zdiva věže (na fotce při pravém okraji) někdo vymázl maltou.


Pohodová jízda našeho pelotonu směrem na Peruc. V pozadí je ještě vidět Házmburk, tentokrát z druhé strany ...
Bezstarostná jízda
Napřed jsme ale museli odstranit Marťanovo defekt píchlého předního kola. Sjeli jsme do vesničky Klapý a pak pokračovali dál přes Křesín a Peruc do Vrbna. Bohužel cestou i Burizonovo kolo se nevyhlo defektu. Zabral do kopce a oštěchtal malé kolečko a navíc ohnul řetěz. Naštěstí se mu to povedlo opravit a řetěz narovnat, ale na malé kolečko už nepojede. Cestou jsme se ještě stavěli pro nějaký ten nanuk a pak jsme ještě posvačili. Dál následovala vesnice Hříškov a před námi se už tyčil Džbánský les. Za Hříškovem stála u silnice uprostřed pole jakási stodola. A protože se blížila opět mračna, tak ji Petra šla prozkoumat. Vrata v plotu byla sice zamčená, ale Petra jej přelezla, vydala se přímo ke stodole. Samotná stodola byla naštěstí odemčená. Po krátké úvaze, že by se musela kola přeházet přes hradbu, se jelo dál. Jenže asi za 200m už začalo pršet, tak jsme to honem otočili a jeli ke stodole. Kola jsme opřeli na stranu stodoly, na kterou nepršelo. Kola jsme přikryli plachtou a zalezli dovnitř. Rozpršelo se opravdu hodně a byli jsme rádi, že tady ta stodola je.

Když konečně přestala padat voda z nebe, vyrazili jsme znovu na cestu. Bohužel i stodola si vzala daň za schování. Cestou zpět na silnici jsme měli nalepeno všude bahno a museli jsme naše kola očistit, jinak bychom neměli mouchy v zubech jako veselý cyklista, ale spíše bychom přes bahno v obličeji ani neviděli, kudy máme jet. Přes Džbánský les se jelo nádherně. Samá rovinka, takže jsme se nemohli divit, že jsme během chvilky byli v Řevničově. Z toho jsme pak po státovce sjeli do Krušovic. Chtěli jsme navštívit pivovar, bohužel ale měli zavřeno.

Tak jsme si spravili náladu v cukrárno-pekárně. Měli tam vše: věnečky, marokánky, čerstvé rohlíky a dokonce i dršťkovou :-).

S plnými břichy jsme jeli dál směr Lužná, kde jsme měli sraz s rakovnickým skautem Houbákem. V Lužné jsme taky chtěli navštívit muzeum, ale cena nás odradila. Tak jedem dál a najednou se před námi objeví nějaká postavička na kole. Kvítko se slovy: "Nejsi ty Houbák?" sesedá z kola a Houbák odpoví, že ano. Po krátkém seznámení pokračujem dál do Rakovníka, kde nám Houbák udělal výborného průvodce (díky Houbáku :-).

V Rakovníku jsme pak byli ještě zjistit, jak jsme dopadli ze Slovákama v hokeji, bohužel asi všichni víte, jak to dopadlo.

Dále nám pak Houbák ukázal lom a rybník, který je zatím ve výstavbě, a doporučil nám spaní na Polském rybníku. Bohužel ten už byl zabraný rybáři. Tak jsme se rozloučili s Houbákem a pokračovali směr hrad Krakovec. Bohužel cestou na mě čekal další defekt. Přetrhlo se mi lanko u přední brzdy. Takže jsem už byl odkázán pouze na zadní. Když jsme byli asi 2 km od Krakovce, objevila se na pravé straně stodola. A protože nám už to dnes jednou se stodolou vyšlo, rozhodli jsme se ji zkusit. A štěstí při nás opět stálo. Stodola byla zcela opuštěná a byla docela v přijatelně čistém stavu. Takže bylo rozhodnuto. Dnešní noc strávíme zde! Byla to naše poslední noc a dá se říct, že i nejkomfortnější. Teda až na tu tvrdou podlahu :-(.

Neděle 11.5.2003

Po ranním probuzení jsme dali snídani, pak fotečku před naší stodoličkou a vyrazili vpřed. Vždyť dnes už je poslední den a večer musíme být v Plzni. Naší první zastávkou byl hrad Krakovec. Byl velice pěkný a moravský průvodce nám vyprávěl své zážitky s českým zdravotnictvím. Bylo opravdu co poslouchat a čemu se smát. Akorát Petra, Pavla a Michal se nesmáli :-). Po prohlídce jsme jeli dál přes Šípy do Čisté, odkud jsme zavolali mým prarodičům, jestli se můžem stavit na sváču.


SDA se fotí: nejdřív normálně ...
Naše stodola. Před ní stojí (zleva) Skrblík, Michal, Pavla, Marťan, Petra a Tom.
... a pak samospouští:
(Zleva) Pavla, Marťan, Petra a Tom mají z Kvítkova počínání dobrou zábavu.
foťák nastražit (hlavně, aby tam byla celá stodola) ...
Kvítko totiž vleže umisťuje v poli na kámen fotoaparát ...
... a potom trocha pohybu!
... a vzápětí se řítí k ostatním. To bude fotka!
Krakovec: ukradli vstupní most ...
Pohled na vstupní bránu hradu Krakovce. Pěkné, ale ... kde je most? Místo něj zde zeje hluboká propast.
... ale jinak je to pěkný hrad!
Nádvoří hradu. Mohutné zdi, desítky oken, zelená tráva. Prostě pěkná česká zřícenina, jak má být.


Mariánská Týnice
Pohled na léta opravovanou (a stále ještě ne zcela opravenou) budovu Mariánské Týnice.
Naštěstí děda souhlasil, takže vidina babiččiných koláčů nás hnala vpřed. Dojeli jsme až na Kočkův mlýn, kde jsem cestou z kopce sejmul Kvíťana, protože jsem to již jednou brzdou nemohl ubrzdit. Naštěstí se nic nestalo a pokračovali jsme dál na žel. most, kde původně Kvítko plánoval přespání (tehdy nevěděl, že je již trať v provozu :-). Naší další zastávkou byla Mariánská Týnice. Bohužel Fík byl zrovna na výpravě, takže jsme se nemohli podívat dovnitř. Po krátké svačince jsme jeli dál po červené značce do Nebřezin, kde jsme se vyloďovali, když jsme v březnu sjížděli Střelu. Z Nebřezin nás čekal opravdový bonbonek. Kopec do Obory, opět cedule se stoupáním 12%.

Ale České středohoří nás naučilo, takže i tento obr kopec jsme vítězně zdolali. Pak už jen malý kopeček do Obory a už jsme byli u mých prarodičů na zahrádce, pili čaj a pochutnávali si na buchtě a chlebíčkách! Mňam mňam :-). Ale čas už se krátil, tak jsme poděkovali, rozloučili se a hurá do Plzně. Ještě nás čeká Horní Bříza, Záluží a pak už naše dobře známá konečná tramvaje č.4 na Košutce.

Dorazili jsme tam asi tak v půl páté a v nohách jsme měli zhruba 250km.

Kvítkovi ještě cestou ruply dva dráty, takže skóre skončilo 4:3 pro mě :-).

Tato akce se opravdu povedla a již se nemohu dočkat na další akcičku, buď už na kolech nebo pěšmo.

Doufám, že se vám tenhle zápis dobře četl. Snažil jsem se toho zachytit co nejvíc. Vše bohužel popsat ale nejde.

$krblík



Hospůdka "U Skrblíků"
Pohodové posezení na zahrádce u Skrblíkových prarodičů v Oboře. Zleva Marťan, Kvítko, Pavla, Petra a Michal.
Plzeň!
Po čtyřech dnech míjíme ceduli "Plzeň". Nadšení dokumentují fotky Marťana, Skrblíka, Toma a Michala v cíli. Po čtyřech dnech míjíme ceduli "Plzeň". Nadšení dokumentují fotky Marťana, Skrblíka, Toma a Michala v cíli.
Po čtyřech dnech míjíme ceduli "Plzeň". Nadšení dokumentují fotky Marťana, Skrblíka, Toma a Michala v cíli. Po čtyřech dnech míjíme ceduli "Plzeň". Nadšení dokumentují fotky Marťana, Skrblíka, Toma a Michala v cíli.
Závěrečné hromadné foto - (zleva) Petra, Pavla, Marťan, Michal, Tom, Skrblík a Kvítko; v pozadí konečná tramvaje č. 4 ...